Home | Kontakt | English | Intranet        

om Alexandra Instituttet A/S

 

Adresser

Hovedkontor:

Alexandra Instituttet A/S
Åbogade 34
8200 Århus N

Tlf. 70 27 70 12
Fax 70 27 70 13
alexandra@alexandra.dk

 

Københavnsafdeling:

Alexandra Instituttet A/S
Rued Langgaards Vej 7
2300 København S

Tlf. 70 27 70 91
Fax 70 27 70 96

 

Herning-afdeling:

Alexandra Instituttet A/S
Birk Centerpark 15
7400 Herning

Tlf. 96 29 63 60

 

Sorø-afdeling:

Alexandra Instituttet A/S
Energivej 3
4180 Sorø

Tlf. 58 36 03 57

 

Medarbejdere

Studenterprogrammør Steffen Agerbæk

Tlf. 89 42 93 63
E-mail steffen.agerbaek@alexandra.dk

Interaktionsdesigner Birgit-Johanne Andersen

Tlf. 89 42 93 78
E-mail birgit-johanne.andersen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Jacob Andersen

Tlf. 89 42 57 47
E-mail jacob.andersen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (Software)
Peter Andersen

Tlf. 89 42 56 68
E-mail peter.andersen@alexandra.dk

Stig AndreassenProjektleder Stig Andreassen, Herning

Tlf. 96 29 63 60
E-mail stig.andreassen@alexandra.dk

Sofie BeckPh.d.-studerende Sofie Beck

Tlf. 51 34 43 38
E-mail sofie.beck@alexandra.dk

Marianne BentzenSprog- og kommunikationsmedarbejder Marianne Bentzen, Kbh.

Tlf. 24 52 87 84
E-mail marianne.bentzen@alexandra.dk

Chef for videnspredning Jan Bisbjerg, Kbh.

Tlf. 21 22 32 32
E-mail jan.bisbjerg@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (New Ways of Working
Eva Bjerrum

Tlf. 89 42 57 52
E-mail eva.bjerrum@alexandra.dk

Ph.d.-studerende Morten Bohøj

Tlf. 89 42 56 97
E-mail morten.bohoej@alexandra.dk

Sprog- og kommunikationsmedarbejder Susanne Brøndberg

Tlf. 89 42 57 58
E-mail susanne.brondberg@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef/afdelingsleder
Peter Carstensen, Kbh.

Tlf. 40 22 82 10
E-mail peter.carstensen@alexandra.dk

Interaktionsdesigner Claus Møller Christensen

Tlf. 51 52 49 50
E-mail claus.moller@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsingeniør Dan Lund Christensen

Tlf. 89 42 93 53
E-mail dan.christensen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsingeniør Nicolaj Bjerregaard Christensen

Tlf. 60 15 07 37
E-mail nicolaj.christensen@alexandra.dk


Studentermedhjælper Sebastian Christophersen

E-mail sebastian.christophersen@alexandra.dk

 

Projektleder Hans Christian Damgaard

Tlf. 30 91 36 24
E-mail hanschristian.damgaard@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Raphael Dobers

Tlf. 20 36 92 56
E-mail raphael.dobers@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (Pervasive positioning)
Andy Drysdale

Tlf. 89 42 57 67
E-mail andy.drysdale@alexandra.dk

Project controller Rohini Ehamparam

Tlf. 89 42 57 64
E-mail rohini.ehamparam@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsmedarbejder Johanne Mose Entwistle

Tlf. 89 42 93 67
E-mail johanne.mose@alexandra.dk

Søren EskildsenPortefølje manager/forretningsudvikler Søren Eskildsen

Tlf. 89 42 56 69
E-mail soren.eskildsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Anne Bøgh Fangel

Tlf. 89 42 56 75
E-mail anne.b.fangel@alexandra.dk

Kommunikationsmedarbejder Marie Rørdam Fenger (barselsorlov)

Tlf. 89 42 57 51
E-mail marie.fenger@alexandra.dk

Konsulent Jakob Fredslund

Tlf. 89 42 93 52
E-mail jakob.fredslund@alexandra.dk

Journalist Peter Gammelby

Tlf. 89 42 57 70
E-mail gammelby@alexandra.dk

Cédric GiffartSystemudvikler Cédric Giffart

Tlf. 89 42 93 71
E-mail cedric.giffart@alexandra.dk

Kaj GrønbækForsknings- og innovationschef (Interaktionsdesign)
Kaj Grønbæk

Tlf. 89 42 56 36
E-mail kaj.gronbak@alexandra.dk

Praktikant Peder Grønfeldt

Tlf. 89 42 93 68
E-mail peder.groenfeldt@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsingeniør Jerker Hammarberg

Tlf. 89 42 93 57
E-mail jerker.hammarberg@alexandra.dk

Inge HaunstrupRegnskabschef Inge Haunstrup

Tlf. 89 42 57 54
E-mail inge.haunstrup@alexandra.dk

Projektkoordinator Iben Mosbæk Hofstede

Tlf. 89 42 57 69
E-mail iben.mosbaek@alexandra.dk

Senior forsknings- og innovationsspecialist Thomas Hohn

Tlf. 89 42 93 69
E-mail thomas.hohn@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Thomas Jakobsen

Tlf. 89 42 57 63
E-mail thomas.jakobsen@alexandra.dk

Seniorkonsulent Jacob Rolf Jensen

Tlf. 89 42 57 55
E-mail jacob.r.jensen@alexandra.dk

Ph.d.-studerende Jakob Langdal Jensen

Tlf. 89 42 56 48
E-mail jakob.langdal@alexandra.dk

Simon KabinsPh.d.-studerende Simon Kabins

Tlf. 30 59 63 69
E-mail simon.kabins@alexandra.dk

Netværksleder (infinIT) Rikke Koch, Kbh.

Tlf. 21 26 87 24
E-mail rikke.koch@alexandra.dk

Ph.d.-studerende Karen Johanne Kortbek

Tlf. 89 42 56 58
E-mail karenjohanne.kortbek@alexandra.dk

Gunnar KrampIndustriel designer Gunnar Kramp

Tlf. 89 42 56 61
E-mail gunnar.kramp@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (Pervasive healthcare)
Margit Kristensen

Tlf. 89 42 93 03
E-mail margit.kristensen@alexandra.dk

Studenterprogrammør Peter Kristensen

Tlf. 89 42 93 63
E-mail peter.kristensen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Kristian Krämer

Tlf. 89 42 56 83
E-mail kristian.kramer@alexandra.dk

Direktør for Caretech Innovation Morten Kyng

Tlf. 89 42 57 15
E-mail morten.kyng@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (Forretningsforståelse)
Camilla Kølsen

Tlf. 89 42 93 51
E-mail camilla.koelsen@alexandra.dk

Sprog- og kommunikationsmedarbejder Bente Kjølby Larsen

Tlf. 89 42 93 66
E-mail bente.larsen@alexandra.dk

Frederik LarsenStudenterprogrammør Frederik Enghave Larsen

Tlf. 89 42 93 63
E-mail frederik.larsen@alexandra.dk

Senior forsknings- og innovationsspecialist Simon Bo Larsen

Tlf. 89 42 56 34
E-mail simon.larsen@alexandra.dk

Netværksleder (sundhedsITnet) Bent Grubb Laursen

Tlf. 22 18 93 41
E-mail bent.grubb.laursen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Henrik Lynbech

Tlf. 89 42 56 53
E-mail henrik.lynbech@alexandra.dk

Tut Ma Konsulent Tut Ma

Tlf. 89 42 57 65
E-mail tut.ma@alexandra.dk

Direktør Ole Lehrmann Madsen

Tlf. 89 42 56 70
E-mail ole.l.madsen@alexandra.dk

Jacob MarkussenStudentermedhjælper Jacob Markussen

E-mail jacob.markussen@alexandra.dk

Regnskabsmedarbejder Lone Moeslund

Tlf. 89 42 57 53
E-mail lone.moeslund@alexandra.dk

 

Sprog- og kommunikationsmedarbejder
Lene Holst Mortensen

Tlf. 89 42 57 57
E-mail lene.h.mortensen@alexandra.dk

Senior forsknings- og innovationsspecialist Jesper Mosegaard

Tlf. 89 42 93 58
E-mail jesper.mosegaard@alexandra.dk

Interaktionsdesigner Inge Mølgaard

Tlf. 24 46 47 82
E-mail inge.molgaard@alexandra.dk

Vicedirektør Martin Møller

Tlf. 89 42 57 59
E-mail martin.moller@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist
Morten Holdflod Møller

Tlf. 40 40 91 18
E-mail morten.holdflod@alexandra.dk

Konsulent Christian Nielsen

Tlf. 89 42 93 55
E-mail christian.nielsen@alexandra.dk

Janus Dam NielsenForsknings- og innovationsspecialist Janus Dam Nielsen

Tlf. 89 42 93 56
E-mail janus.nielsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Jeppe Spure Nielsen

Tlf. 89 42 57 61
E-mail jeppe.spure@alexandra.dk

Forsknings- & innovationsingeniør Jesper Nielsen

Tlf. 89 42 56 07
E-mail jesper.nielsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Kaspar Rosengreen Nielsen

Tlf. 89 42 56 32
E-mail kaspar.rosengreen@alexandra.dk

Peter NielsenForsknings- og innovationsspecialist Peter Nielsen

Tlf. 89 42 57 62
E-mail peter.nielsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Karsten Østergaard Noe

Tlf. 89 42 93 75
E-mail karsten.noe@alexandra.dk

Projektleder Palle Nowack

Tlf. 89 42 93 65
E-mail palle.nowack@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Søren Boll Overgaard

E-mail soren.overgaard@alexandra.dk

Forsknings- og innovationschef (It-sikkerhed)
Jakob Illeborg Pagter

Tlf. 89 42 56 31
E-mail jakob.i.pagter@alexandra.dk

Internet manager Ingrid Poulsen

Tlf. 89 42 93 54
E-mail ingrid.poulsen@alexandra.dk

Project controller Kirsten Preem

Tlf. 89 42 93 72
E-mail kirsten.preem@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Mirko Presser

Tlf. 89 42 93 77
E-mail mirko.presser@alexandra.dk

 

Project controller Birthe Mousten Rasmussen

Tlf. 89 42 93 50
E-mail birthe.rasmussen@alexandra.dk

Netværkskoordinator Ida Rasmussen, Kbh.

Tlf. 30 59 50 61
E-mail ida.rasmussen@alexandra.dk

Tine RaunGrafisk designer Tine Raun

Tlf. 89 42 93 70
E-mail tine.raun@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Tejs Scharling

Tlf. 89 42 93 61
E-mail tejs.scharling@alexandra.dk

Camilla SimonsenNetværkskoordinator Camilla Simonsen, Kbh.

Tlf. 24 59 44 48
E-mail camilla.simonsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist John Simonsen

Tlf. 89 42 93 64
E-mail john.simonsen@alexandra.dk

Produkt- og interaktionsdesigner
Liselott Stenfeldt

Tlf. 89 42 56 96
E-mail liselott.stenfeldt@alexandra.dk

Product manager Balasuthas Sundararajah

Tlf. 89 42 57 14
E-mail suthas@alexandra.dk

Mark SurrowStudenterprogrammør Mark Surrow

Tlf. 89 42 93 63
E-mail mark.surrow@alexandra.dk

Projektleder Thomas Algot Søllested, Sorø

Tlf. 58 36 03 57
E-mail thomas.algot@alexandra.dk

Netværksleder (NFBi) Astrid Pinholt Søndergaard

Tlf. 89 42 57 66
E-mail astrid.sondergaard@alexandra.dk

Projektleder Svend Thielsen

Tlf. 30 69 86 77
E-mail svend.thielsen@alexandra.dk

Marlene ThomsenKommunikationsmedarbejder Marlene Nybro Thomsen

Tlf. 89 42 93 59
E-mail marlene.thomsen@alexandra.dk

Forsknings- og innovationsspecialist Peter Trier

Tlf. 89 42 57 68
E-mail peter.trier@alexandra.dk

Studentermedhjælper Morten Villemoes

Tlf. 89 42 93 60
E-mail morten.villemoes@alexandra.dk

Kommunikationschef Arne Vollertsen

Tlf. 89 42 57 56
E-mail arne.vollertsen@alexandra.dk

Lisa WellsForsknings- og innovationsspecialist Lisa Wells

Tlf. 89 42 57 35
E-mail lisa.wells@alexandra.dk

Netværksleder (TEKNE), forsknings- og innovationsspecialist Anne Sophie Witzke, Kbh.

Tlf. 25 12 08 08
E-mail annesophie.witzke@alexandra.dk

Studentermedhjælper Susanne Wollsen

E-mail susanne.wollsen@alexandra.dk